Σάββατο 12 Μαΐου 2012

Ο «Kill Bill» έστειλε τον Ολυμπιακό στον τελικό!

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Βαρβάρα Φανίδη
Έτοιμος για την Κούπα είναι ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν την υπερφίαλη Μπαρτσελόνα με 68-64  και είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν το στέμμα του Πρωταθλητή Ευρώπης κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
Οι Σπανούλης και Πρίντεζης δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στην παρέα του Ναβάρο και έδειξαν πως σημασία έχει η ομάδα και όχι οι μονάδες που διαθέτει ο κάθε σύλλογος. Οι δυο τους ήταν καταπληκτικοί, καθώς σημείωσαν από 21 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σπανούλη και του Μάντζαρη, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μπροστά με 6-0 στο 2’ και έδειξαν από νωρίς τις… «άγριες» διαθέσεις τους.
Από την άλλη οι Καταλανοί ήταν πολύ κακοί στην άμυνα, καθώς δέχθηκαν αστείους πόντους από την ομάδα του Ντούσαν  Ίβκοβιτς. Ήταν χαρακτηριστικό πως στο 5’ το ταμπλό του Σινάν Ερντέν έδειχνε 10-2. Όμως από κει και ύστερα οι «Μπλαουγκράνα» βρήκαν λύσεις και μείωσαν τη διαφορά στους τέσσερις.
Ο Βασίλης Σπανούλης είχε καταλυτική παρουσία στα πρώτα λεπτά και οδηγούσε εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα είχε σημειώσει, μέσα σε 6 λεπτά, 8 πόντους και ήταν ο ηγέτης των Πειραιωτών. Στο 7’ το σκορ ήταν 13-9, με την Μπαρτσελόνα να προσπαθεί, κυρίως με τον Ν΄Ντονγκ.
Με ηγέτη και εκτελεστή τον «Kill Bill»,αλλά και τον Πρίντεζη, ο οποίος με την είσοδο του έδωσε πνοή στην επίθεση, ο Ολυμπιακό ήταν εξαιρετικός, εξουδετέρωσε τα «κλειδιά» της Μπαρτσελόνα (Ναβάρο, Χουέρτας) και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 17-11.
Με τους Παπανικολάου και Σλούκα να αναλαμβάνουν δράση, ο Ολυμπιακός κρατούσε για τα καλά το προβάδισμα κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Από την άλλη η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε κακή μέρα τα αστέρια της και αυτό ήταν ένα από τα κλειδιά του αγώνα.
Ο Ίβκοβιτς είχε κλείσει για τα καλά τα ατού των Ισπανών και με το σκορ στο 24-20 στο 16’, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν την κατάσταση στα χέρια τους. Όμως η Μπαρτσελόνα μόνο μικρή ομάδα δεν ήταν και κατάφερε μέσα σε μικρό διάστημα να φέρει το ματς στα μέτρα της.
Αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (24-24) και ο «La Bomba» Ναβάρο έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (27-26), στο 17’. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και με τους Σπανούλη και Ντόρσει, πήρε ξανά τα πρωτεία με 31-29, 1’ και 09’’ πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.
Μπορεί η πίεση από την Μπαρτσελόνα να ήταν ασφυκτική, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν και με τον Ντόρσει να καρφώνει με.. μένος της μπάλα, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 33-29.
Με δυνατές  μονομαχίες και αρκετές αλλαγές στην πεντάδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπαρτσελόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Πρίντεζης και Χάινς έδωσαν αέρα 8 πόντων στους «ερυθρόλευκους» και στο 23’ το σκορ ήταν 41-33.
Οι Πειραιτώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αλλά οι Καταλανοί προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, αλλά η παρέα του Σπανούλη είχε άλλα σχέδια. Στα μισά της περιόδου η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (43-41), καθώς έτρεξε ένα σερί  8-0, αλλά ο Πρίντεζης  χάλασε το… πάρτι που είχαν δημιουργήσει οι Ισπανοί.
Το κρυφό χαρτί του Ολυμπιακού λεγόταν Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος με τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στους «ερυθρόλευκους» και ο Λο διαμόρφωσε το 50-43 στο 28’. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 6-0 και κατάφερε να μειώσει την διαφορά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να έχει το προβάδισμα με 50-47.
Με ένα γρήγορο 4-0, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσει για τη νίκη στην τέταρτη περίοδο. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν πραγματικός εκτελεστής, καθώς είχε φτάσει στους 18 πόντους και ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.
Όμως η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη με τον συνήθη ύποπτο Ναβάρο, μείωσε το σκορ στους 4 (56-52) στο 34’. Όσο η ομάδα δεν «καθάριζε» το παιχνίδι, τόσο οι Καταλανοί θα μείωναν τη διαφορά. Ο Σάντα έδωσε ένα νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι καθώς μείωσε τη διαφορά στο καλάθι.
Το παιχνίδι έγερνε προς την πλάστιγγα του Ολυμπιακού, καθώς Σπανούλης και Πρίντεζης έδειχναν τον δρόμο για τον τελικό. Με τη διαφορά στους 5 (61-56), τα παιδιά του «Ντούντα» είχαν την ευκαιρία να αυξήσουν τη διαφορά και το έκαναν.
Δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι είχε «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Όμως 43» πριν από τη λήξη του αγώνα ο Ν΄Ντόνγκ μείωσε στο καλάθι (66-64), αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και ο Ντόρσει «σφράγισε» τη νίκη και την παρουσία του Ολυμπιακού στον μεγάλο τελικό της Κυριακής επικρατώντας με 68-64.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64